Załóż firmę w AIP WSISiZ!
5 Edycja Konkursu na Biznesplany
Cambridge Python
Obecnie znajdujesz się: Strona główna / AIPtech / Sukcesy / AIP w Kosmosie

Spacetechnologies

Dodane przez: Marcin Kowalik, wtorek, 25 wrzesień 2007

Firma Space Technologies, pierwsza firma dzialajaca w inkubatorze przy Politechnice Warszawskiej ma na konciepierwszy duzy sukces, również medialny.

Dzieki scislej współpracy z Marcinem Kowalikiem (dyrektor m.in. AIP przy PW) oraz Rafalem Graczykiem (współwłaściciel firmy Space Technologies) o wyczynie młodych naukowcow dowiedzialo się bardzo wiele osob, m.in. za pośrednictwem:

Telewizji:

  • główne wydanie Wiadomości TVP1 (14.09.2007)
  • Teleexpresu TVP1 (14.09.2007)
  • Kawa czy Herbata TVP 1 (13.09.2007)
  • CNBC TVN (14.09.2007)

Radia:

Internetu:

Prasy:

  • Polska Agencja Prasowa
  • Dziennik
  • Gazeta Wyborcza
  • Super Express
  • Metro

Poniżej prezentujemy oryginalny news zamieszczony na naszym serwisie:

Czy Polska jest gotowa na podbój kosmosu?

Z pewnością może być gotowa jeśli w naszym kraju znajdzie się więcej takich ludzi jak Rafal Graczyk i Grzegorz Misiolek. Obaj mają po dwadzieścia parę lat, obaj kończą Politechnikę Warszawską i obaj prowadzą wspólnie firmę Space Technologies R&D działającą przy Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości, która produkuję podzespoły do satelit. Ilu znamy ludzi którzy zajmują się takimi rzeczami?

14 września 2007 r z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, zostanie wystrzelona rakieta „Soyuz”, która wyniesie na swoim pokładzie satelitę YES2, czyli Young Engineers' Satellite2 – (satelita młodych inżynierów) – międzynarodowy satelita stanowiący owoc pracy 100 studentów z 25 uniwersytetów z krajów europejskich (w tym Polski), Kanady i Japonii wykonanego na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Satelita ten ma za zadanie przetestować nowatorską technologię sprowadzania na ziemie ładunków z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W ogromnym przybliżeniu ładunek (np.: wyniki eksperymentów wykonanych na stacji kosmicznej) sprowadzany jest w kapsule o nazwie FOTINO która zostaje odrzucona od satelity za pomocą silnych sprężyn. Oddalając się, kapsuła rozciąga za sobą bardzo mocną, cienką linkę której całkowita długość to ponad 30 kilometrów (co czyni ją po rozwinięciu najdłuższym obiektem kiedykolwiek umieszczonym w kosmosie przez człowieka). Następnie przy wykorzystaniu prostych zjawisk fizycznych (wykorzystanie różnicy prędkości oraz gradientu grawitacji) zespół satelita - kapsuła zamienia się w ogromne wahadło.

W pewnym momencie linka zostanie przecięta i rozpędzona kapsuła wejdzie w atmosferę ziemską, gdzie w wyniku tarcia wytraci prędkość rozgrzewając się przez chwile do temperatury przekraczającej 2000 stopni. Następnie FOTINO osiądzie bezpiecznie na spadochronie w stepach Kazachstanu.

Space Technologies

Przy pracach nad tym satelitą brała udział Polska firma Space Technologies R&D, której dziełem jest (oprócz elementów izolacji termicznej i sprzętu pomocniczego oraz szeregu mniejszych podzespołów mechanicznych) sterownik hamulca regulującego prędkość rozwijania się linki. a co za tym idzie również ruch wahadła. Sterownik ten jest pierwszym w historii przypadkiem zaprojektowania i wykonania przez prywatną Polską firmę kompletnego urządzenia wykorzystanego w przestrzeni kosmicznej.

„Zarówno ESA, NASA, JAXA, RKA i inni wydaja miliardy dolarów na międzynarodową stacje kosmiczna ISS (0.5 mld tyle kosztuję jeden start promu kosmicznego, do skończenia stacji potrzeba jeszcze kolo 20-30 lotów) do prowadzenia eksperymentów, które mogły by być zrealizowane przez automatyczne sondy takie jak nasza za 1% kosztów ponoszonych teraz.. Nie zmienia to faktu ze takie nowatorskie projekty są źródłem postępu ludzkości i nie zamierzamy ustawać w naszych dążeniach do podboju kosmosu, na różne sposoby.” – wypowiada się z entuzjazmem Grzegorz Misiolek, współzałożyciel Space Technologies R&D.

http://www.yes2.info – zdjęcia satelity i więcej informacji technicznych dotyczących projektu
http://spacetechnologies.eu - animacja prezentująca satelitę YES2